LogMan.io Correlator
TeskaLabs LogMan.io Correlator je výkonná, rychlá a škálovatelná součást LogMan.io a TeskaLabs SIEM. Correlator je klíčovým prvkem pro efektivní kyberbezpečnost díky své schopnosti detekovat hrozby.
Correlator identifikuje specifické aktivity, vzorce, anomálie a hrozby v reálném čase podle pravidel detekce. Correlator pracuje v datovém proudu vašeho systému namísto diskové úložiště, což z něj činí rychlý a jedinečně škálovatelný bezpečnostní mechanismus.
Co Correlator dělá?
Correlator sleduje události a jejich časovou souvislost ve vztahu k širšímu vzorci či aktivitě.
- Nejprve identifikujete vzorec, hrozbu nebo anomálii, kterou chcete, aby Correlator monitoroval. Napíšete detekci, která definuje aktivitu, včetně toho, jaké typy událostí (logů) jsou relevantní a kolikrát se musí událost vyskytnout v definovaném časovém rámci, aby byla vyvolána reakce.
-
Correlator identifikuje relevantní příchozí události a organizuje je nejprve podle určitého atributu v události (dimenze), jako je zdrojová IP adresa nebo uživatelské ID, a poté třídí události do krátkých časových intervalů, takže může analyzovat počet událostí. Časové intervaly jsou také definovány pravidlem detekce.
Poznámka: Nejčastěji se v Correlatoru používá funkce sum pro počítání událostí, které se vyskytly ve specifikovaném časovém rámci. Correlator může také analyzovat za použití dalších matematických funkcí.
-
Correlator analyzuje tyto dimenze a časové intervaly, aby zjistil, zda se relevantní události vyskytly ve stanoveném časovém rámci. Když Correlator detekuje aktivitu, vyvolá reakci specifikovanou v detekci.
Jinak řečeno, tento mikroslužba sdílí stav událostí v časových intervalech a používá klouzavé okno pro analýzu.
Co je klouzavé analýzové okno?
Použití klouzavého okna analýzy znamená, že Correlator může kontinuálně analyzovat více časových intervalů. Například při analýze období 30 sekund Correlator posouvá své 30 sekundové okno analýzy tak, aby překrýval předchozí analýzy, jak čas postupuje.
Tento obrázek představuje jedinou dimenzi, například analýzu událostí se stejnou zdrojovou IP adresou. Ve skutečném pravidle detekce byste měli několik řad této tabulky, jedna řada pro každou IP adresu. Více v příkladu níže.
Klouzavé okno umožňuje analyzovat překrývající se 30 sekundové časové rámce 0:00-0:30
, 0:10-0:40
, 0:20-0:50
a 0:30-0:60
namísto pouze 0:00-0:30
a 0:30-0:60
.
Příklad
Příklad scénáře: Vytvoříte detekci, která vás upozorní, když je učiněno 20 pokusů o přihlášení ke stejnému uživatelskému účtu během 30 sekund. Protože tato rychlost zadávání hesel je vyšší, než by většina lidí mohla dosáhnout sami, může tato aktivita naznačovat útok hrubou silou.
Aby Correlator mohl detekovat tuto bezpečnostní hrozbu, potřebuje vědět dvě věci:
- Které události jsou relevantní. V tomto případě to znamená neúspěšné pokusy o přihlášení ke stejnému uživatelskému účtu.
- Kdy se tyto události (pokusy o přihlášení) staly ve vztahu k sobě navzájem.
Poznámka: Následující logy a obrázky jsou závažně zjednodušeny pro lepší ilustraci myšlenek.
1. Tyto logy se vyskytují v systému:
Co tyto logy znamenají?
Každá tabulka, kterou vidíte výše, je log pro událost jednoho neúspěšného pokusu o přihlášení uživatele.
log.ID
: Unikátní identifikátor logu, jak je vidět v tabulce nížetimestamp
: Čas, kdy se událost odehrálausername
: Correlator bude analyzovat skupiny logů od stejných uživatelů, protože by nebylo efektivní analyzovat pokusy o přihlášení napříč všemi uživateli dohromady.event.message
: Correlator hledá pouze neúspěšné přihlášení, jak by bylo definováno pravidlem detekce.
2. Correlator začíná sledovat události v řádcích a sloupcích:
- Uživatelské jméno je dimenze, jak je definováno pravidlem detekce, takže každý uživatel má svůj vlastní řádek.
- Log ID (A, B, C, atd.) je zde v tabulce, aby bylo vidět, které logy jsou počítány.
- Číslo v každé buňce je kolik událostí se v daném časovém intervalu pro daného uživatele (dimenze) vyskytlo.
3. Correlator pokračuje ve sledování událostí:
Vidíte, že jeden účet nyní zažívá vyšší objem neúspěšných pokusů o přihlášení.
4. Zároveň Correlator analyzuje 30-sekundové časové rámce pomocí analýzového okna:
Analýzové okno se pohybuje přes časové intervaly a počítá celkový počet událostí v 30-sekundových časových rámcích. Vidíte, že když analýzové okno dosáhne časového rámce 01:20-01:50
pro uživatelské jméno anna.s.ample
, spočítá více než 20 událostí. To by vyvolalo reakci z Correlatoru, jak je definováno v detekci (více o triggerech zde).
Gif pro ilustraci pohybu analýzového okna
30-sekundové analýzové okno "klouže" nebo "roluje" podél časových intervalů a počítá, kolik událostí se stalo. Když najde 20 nebo více událostí v jedné analýze, akce z pravidla detekce je spuštěna.
Paměť a úložiště
Correlator funguje v datovém proudu, ne v databázi. To znamená, že Correlator sleduje události a provádí analýzu v reálném čase, jakmile se události stávají, namísto tahání minulých sbíraných událostí z databáze k provedení analýzy.
Aby mohl fungovat v datovém proudu, Correlator používá mapování paměti, což mu umožňuje fungovat v rychle přístupné paměti systému (RAM) spíše než spoléhat na diskové úložiště.
Mapování paměti poskytuje významné výhody:
- Detekce v reálném čase: Data v RAM jsou rychlejší na přístup než data z diskového úložiště. To činí Correlator velmi rychlým, což vám umožňuje detekovat hrozby okamžitě.
- Simultánní zpracování: Větší kapacita zpracování umožňuje Correlatoru provozovat mnoho paralelních detekcí najednou.
- Škálovatelnost: Objem dat v systému pro shromažďování logů pravděpodobně vzroste, jak vaše organizace poroste. Correlator může držet krok. Alokace další RAM je rychlejší a jednodušší než zvětšování diskového úložiště.
- Perzistence: Pokud se systém neočekávaně vypne, Correlator neztrácí data. Historie Correlatoru je často zálohována na disk (SSD), takže data jsou dostupná, když se systém znovu spustí.
Pro více technických informací navštivte naše referenční dokumentaci Correlatoru.